Milyonların başvurusu bugün başlıyor! İşte cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ayrıntıları... (2023)

14.09.2022 09:58

'; } else { $.ajax({ async: true, url: "https://geo.dailymotion.com/libs/player/xvul.js", dataType: "script", success: function () { dailymotion.createPlayer('my-dailymotion-player', { video: 'x8do98z', referrerPolicy: "no-referrer-when-downgrade" }).then((player) => { console.log('Player ready') let isPausedAuto = false; var hidden, visibilityChange; player.on(dailymotion.events.AD_START, (state) => { console.log('Ad started') player.setControls(false) }) player.on(dailymotion.events.AD_END, (state) => { console.log('Ad ended') player.setControls(true) }) // Add an event listener to the event 'PLAYER_VIEWABILITYCHANGE' player.on(dailymotion.events.PLAYER_VIEWABILITYCHANGE, ({ playerIsViewable, playerIsPlaying }) => { // Pause player if not visible in viewport // Play player if on viewport and only if not paused by user if (!playerIsViewable && playerIsPlaying) { isPausedAuto = true; player.pause(); } if (playerIsViewable && isPausedAuto) { isPausedAuto = false; player.play(); } }); if (typeof document.hidden !== "undefined") { // Opera 12.10 and Firefox 18 and later support hidden = "hidden"; visibilityChange = "visibilitychange"; } else if (typeof document.msHidden !== "undefined") { hidden = "msHidden"; visibilityChange = "msvisibilitychange"; } else if (typeof document.webkitHidden !== "undefined") { hidden = "webkitHidden"; visibilityChange = "webkitvisibilitychange"; } // If the page is hidden, pause the video; // if the page is shown, play the video function handleVisibilityChange() { if (document[hidden]) { dailymotion .getPlayer() .then((player) => { player.pause(); }) .catch((e) => console.error(e)) } else { dailymotion .getPlayer() .then((player) => { player.play(); }) .catch((e) => console.error(e)) } } // Warn if the browser doesn't support addEventListener or the Page Visibility API if (typeof document.addEventListener === "undefined" || hidden === undefined) { console.log("This demo requires a browser, such as Google Chrome or Firefox, that supports the Page Visibility API."); } else { // Handle page visibility change document.addEventListener(visibilityChange, handleVisibilityChange, false); } }) } }); } });

(Video) Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'TOKİ Sosyal Konut Projesi'nin detaylarını tek tek açıkladı

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdesi verilen cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi ile milyonlarca insan ev sahibi olacak. Peki projeye kimler başvurabilecek, konutlar hangi illerde olacak, başvurular nasıl yapılacak, taksitler kaç TL olacak? Tüm detayları sizin için derledik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin tanıtım töreninde bir konuşma yaptı. Tarihin en büyük sosyal konut kampanyasına öncülük eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ'yi tebrik eden Erdoğan, sürece katkı verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve iş yerlerinin şimdiden hayırlı olmasını diledi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başvurular bugün başlıyor. Peki projeden kimler yararlanabilecek, ödemeler ne kadar olacak? İşte tüm detaylar.

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın detaylarını açıkladığı ve adı "İlk Evim, İlk İş Yerim" olarak belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankasının yetkili şubeleri ve e-Devlet aracılığı ile yapılacak. Bankalar aracılığıyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında kabul edilecek. e-Devlet başvuruları ise 28 Ekim'de sona erecek. Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra "konut belirleme kurası" ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 lira olacak.

Başvurular "Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri", "En az yüzde 40 engelli vatandaşlar", "emekliler", "18-30 yaş arasındaki gençler" ve "Diğer alıcı adayları" olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek. Yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitleri her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

(Video) Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi

Milyonların başvurusu bugün başlıyor! İşte cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ayrıntıları... (1)

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

  • TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.
  • Başvuru sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki yetkili banka şubelerinde "Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi" imzalayacak.
  • Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacak.
  • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya gıda, yol her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere İstanbul için en fazla net 18 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.
  • "Genç" kategorisine 14 Eylül 1992'den sonra doğanlar müracaat edebilecek.
  • "Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri" kategorisine, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden "Hak Sahipliği" onaylananlar başvuru yapabilecek. Bu gruptaki başvurular sadece banka şubelerinden alınacak, e-Devlet üzerinden başvuru yapılamayacak. Sözleşme aşamasında, konut başvurusu yapılan il sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya başvuru yapılan il nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belge istenecek.
  • "Emekliler", SGK'dan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren belge ile başvuru yapabilecek. Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvurabilecek. Ancak vefat eden emeklinin aylık maaşını alan kızları hariç, e-Devlet üzerinden başvurulanlar sözleşme aşamasında ibraz edecek.
  • Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış en az yüzde 40 engelli olduğuna dair geçerli sağlık heyet raporuna ait belge ile başvurabilecek. e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecek.
  • 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına "engelli" kategorisinden başvuru yapabilecek.
Milyonların başvurusu bugün başlıyor! İşte cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ayrıntıları... (2)

KİMLER YARARLANABİLECEK

Başvuru sahipleri arasında "Hak Sahibi Belirleme Kurası", noter huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri ile en az yüzde 40 engelli vatandaşlara ayrı ayrı konut sayısının yüzde 5'i kadar, emeklilere ve gençlere ise ayrı ayrı, konut sayısının yüzde 20'si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride ev sahibi olmaya hak kazanamayanlar, "diğer alıcılar" kategorisindeki başvuru sahipleri için yapılacak kuraya dahil edilecek.

"Diğer alıcılar" kategorisindeki hak sahipleri de kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı daha sonra TOKİ'nin internet sayfasında açıklanacak. Kurada, hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın yetkili şubeleri ve ATM'lerinden geri alabilecek. Hak sahibi olan ve daha sonra sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabi olacak.

HANGİ İLLERDE OLACAK?

Konutlar 81 ilde yapılacak. Ankara'da Ayaş 4. Etap, Kahramankazan, Gölbaşı Gerder, Mamak Nenek, Etimesgut Ballıkuyumcu, Polatlı, Sincan Saraycık ve Yenipeçenek'te, İstanbul Avrupa Yakası'nda Arnavutköy-Başakşehir- Esenler, Çatalca, Silivri ve Tuzla'da, İzmir'de ise Merkez, Aliağa, Bergama, Dikili, Güzelbahçe, Kiraz, Menemen, Seferihisar, Torbalı ve Urla'da inşa edilecek. Tüm il/ilçe listesi ise TOKİ'nin sitesinde paylaşıldı.

(Video) Bakan Kurum tek tek açıkladı! İşte Sosyal Konut Projesi'ne ilk başvuruların sayısı

Milyonların başvurusu bugün başlıyor! İşte cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ayrıntıları... (3)

EVLER NE KADAR OLACAK?

81 il ve tüm ilçelerde 2023-28 yılları arasında arasında 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri yapılacak. 2 trilyon TL'den fazla ekonomik hareketliliğe yol açarak, hem konut hem de kira fiyatlarını düşürmesi beklenen projede, 3+1 konutların başlangıç fiyatı 850 bin TL şeklinde açıklandı. Proje kapsamında inşa edilecek 2+1 konutların başlangıç fiyatı ise 608 bin TL olacak. Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa edilecek 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. Öte yandan, 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar ise 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile alınabilecek.

YORUMLAR (1)

  • Sadik Yaman: Ne zaman seçim olsa bu projeyi vatandaşın önüne koyuyorlar. Seçim yalanı. Seçim yaklaştıkça yalanlar başladı Cevap Yaz 5 13 Yayından Kaldır
Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde temel, salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla atılıyor

Sosyal Konut, Ekonomi, Güncel, Son Dakika

Son Dakika Ekonomi Milyonların başvurusu bugün başlıyor! İşte cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ayrıntıları... - Son Dakika

(Video) Panel | Sosyal Konut Projesi III "yurtdışı örnekleri

FAQs

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi hangi illerde? ›

Projenin ilk etabı

İlk etap konutlardan 50 bini İstanbul'da, 18 bini Ankara'da, 12 bin 500'ü İzmir'de, 10 bini Gaziantep'te, 8 bin 650'si Bursa'da, 7 bin 500'ü Konya'da, 4 bin 500'ünü Kayseri'de inşa edilecek.

Sosyal konut projesi Başvuru ne zaman 2022? ›

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlar için; T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve T. Halk Bankası A.Ş.'nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri ve E-Devlet aracılığı ile yapılacak başvurular 14.09.2022 – 31.10.2022 tarihleri arasında kabul edilecektir.

Sosyal konut projesi ne demek? ›

SOSYAL KONUT PROJESİ NEDİR? Sosyal Konut Projesi, Cumhuriyet tarihinin en büyük konut edindirme projesidir. Bu proje ile birlikte dar gelirli Türk vatandaşlarına uygun koşullarla ev sahibi yaptırılması hedefleniyor.

Konut projesi başvuru ne zaman? ›

81 ilde yapılacak TOKİ sosyal konut projesi başvuru tarihleri belli oldu. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detayları, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Eylül tarihinde yapacağı açıklama ile netleşti. Buna göre başvurular, 14 Eylül 2022 tarihinde başlayacak ve Ekim ayının sonuna kadar devam edecek.

Sosyal konut projesi kaç TL? ›

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Vatandaşlarımız toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olabilecekler.

TOKİ sosyal konut projesi hangi illerde yapılacak? ›

İlk etapta 250 bin konut 2 yıl içinde teslim edilecek. En fazla konut 50 bin ile İstanbul'a yapılacak. Ankara 18 bin, İzmir 12 bin 400, Gaziantep 10 bin, Bursa 8.650 yapılacak. Emeklilere %20 kontenjan oranıyla 50 bin konut tahsis edilecek.

Videos

1. TOKİ Sosyal Konut Projesi'nin ev fiyatları ve taksitleri belli oldu!
(61SAAT TV)
2. İstihdamı ve İhracatı artırmak için ne yapılmalı? (Para Gündem)
(Habertürk TV)
3. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan detayları açıkladı
(TVNET)
4. Erdoğan "İlk Evim İlk İş Yerim" Projesinin Detaylarını Açıkladı! 2+1 ve 3+1 Ev Fiyatları Ne Kadar?
(ÜLKE TV)
5. Ekonomik hamleler seçime nasıl etki edecek? #EnineBoyuna'da tartışılıyor
(Habertürk TV)
6. Gündem | AKP'nin "500 Bin Sosyal Konut" Projesi Seçim Yatırımı Mı? - Gökhan Kazbek, Melih Yeşilbağ
(soL TV)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Virgilio Hermann JD

Last Updated: 11/27/2022

Views: 5601

Rating: 4 / 5 (41 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Virgilio Hermann JD

Birthday: 1997-12-21

Address: 6946 Schoen Cove, Sipesshire, MO 55944

Phone: +3763365785260

Job: Accounting Engineer

Hobby: Web surfing, Rafting, Dowsing, Stand-up comedy, Ghost hunting, Swimming, Amateur radio

Introduction: My name is Virgilio Hermann JD, I am a fine, gifted, beautiful, encouraging, kind, talented, zealous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.